ASUMAN ULUSAN’IN SEMINERLERI:

 

Relaksoloji tekniklerini gruplara tanıtma seminerlerimde, bu teknikler hakkında bilgi verirken aynı zamanda katılımcıların günlük yaşamlarında yararlanabilecekleri, zihin ve beden için basit olduğu kadar da yararlı çalışmalar sunmaya ve uygulatmaya çalıştım.

Şimdilik tanıtım ve seminerlere ara verdim.  Web sitesinin ve kitabımın içeriğinin okuyuculara yararlı olmasını diliyorum..

 

 

2005-2016 döneminde vermiş olduğum  bazı seminerler:

 

FESTİVA’nın düzenlediği Naturel, Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı festivallerinde relaksoloji:

- Naturel, Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali 10 Nisan 2016, İstanbul :
Çalıştık, güldük, stres attık.

- Naturel, Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali 7 Aralık 2014, İzmir :
Seminere İzmirliler büyük ilgi gösterdi. Uygulamalara katılım çok yoğundu. 

- Naturel, Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali 2006, Ankara, Kocatepe Kültür Merkezi, 10 Aralık 2006 Beynin sağ ve sol yarımkürelerini dengeleyerek stres  kontrolü, yine çalıştık, güldük, eğlendik.

- Naturel, Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali 2005, İstanbul :
Festival 10-13 Kasım 2005 tarihlerinde Askeri Müze Harbiye Kültür Sitesi’nde yapıldı. Önceki yıllarda İstanbul, Ankara ve Bursa’da da katıldığım bu festivalde bu kez 2 ayrı program sundum:

  • 11 Kasım 2005’de  Stres ve Relaksoloji Teknikleri başlıklı semineri sundum. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı amfitiyatrodaki seminerde uygulama da yaptık.
  • 13 Kasım 2005’de  Beynin sağ ve sol yarımkürelerini dengeleyerek stres kontrolü sadece uygulama içeren bir çalışmaydı (workshop). Büyük ilgi gördü.

Volvo, İstanbul,  05 Ocak 2006   Stres ve Relaksoloji konulu uygulamalı seminerde yaklaşık 20 katılımcı vardı. Bol hareketli, zaman zaman çok gülüp eğlendiğimiz bir çalışma oldu.

Alarko Carrier, İstanbul, VI. Kişisel Gelişim Eğitim Programı çerçevesinde  24 Haziran 2006’da sunduğum  Stres Yönetimi seminerine 115 Alarko bölge  bayii katıldı.

Ayrıca,  Festiva Salonu, Yeni Akatlar Lions Kulübü, Kasdav (Kadıköy Gönüllüleri), Burhan Güzellik Salonu…  uygulamalı çalışmalar yaptığımız yerlerden bazıları.

 

Kitap hakkında neler yazılıyor, neler söyleniyor?

 

*** Ekolojik Yaşam Dergisi Buğday'ın Mart-Nisan 2006 tarihli 36.sayısında Güneşin Aydemir'in hazırladığı "Kitap" sayfasından:
"Yaşam tarzlarımızla çevremizi, ilişkilerimizi, doğayı ve doğal olan her şeyi yok ediyoruz. Ama büyük bir bedel ödeyerek! Geçmeyen sırt ağrıları, yıpranan sinir sistemimiz, omurga sorunları, bulanık zihinler ve mutsuzluk. İşte modern çağın insanının  içinde bulunduğu acıklı durum. Yaşamlarımızı sorgulamanın sırası gelmedi mi sizce?  Relaksoloji, tutukluların salıverilmesi anlamında latince kökenli bir sözcük olan relakser'den türemiş. Bedensel rahatlık ve zihinsel dinginliğe erişmenin yollarını gösteriyor bizlere. Nefes, gevşeme, imgeleme ve masajlardan oluşan bir dizi teknikten oluşuyor. Yarattığımız stresle barışmanın yolu relaksoloji. Özgürlükle Gelen Sağlık, basit ama mucizevi etkileri olan önerilerle başucumuza yerleşiveriyor".

***Yoksulluktan kurtulmak için ülkesinden, ailesinden kopup yabancı ellerde çalışmaya gelenlerden biriydi Olga. Varlıklı bir Türk ailesinin  konağında hizmet ediyor, bahçeyle ilgileniyor, köpeği gezdiriyor, geceleri de köyünde bıraktığı küçük yavrusunun özlemiyle yatağında ağladığını anlatıyordu. Kitapla ilgili yazdıklarını, Türkçesini, imlasını olduğu gibi koruyarak aktarıyorum:

“Özgürlükle Gelen Saglık kitap herkeşine okumasını tavsi edem, çümkü bu kitapta ihteyarcin oldu erşei bulursun. Ben çok stresa ve bunalmaya girödum o benim ilacım oldu. Onu devamnı da okusan doyamasın, çümkü okudukça eni bişeyle hep buluyörsun. Okumei çok severim aynı kimabı beki ancak bir sene sonra tekrar okurum, bu kitap ayirı bir kitap diger kitapla gibi dil onu hep gözümün önünde kalmasını terciedem. Bu kitap benim hayatımda bir ışık gibi oldu. Elinze saglık abla böyle güzel bir kitap yazdınız için. O benin sanki düşüncelermi biliyo, kafama ne de soru gelse onda cevabını mutlaka bulurum.”

 

Yazıyı Paylaş :