SOLUK

Yaşam için soluk almanın önemini biliyoruz. Acaba doğru soluk alıp vermeyi biliyor muyuz? İşte stresle başaçıkmanın evrensel ilacı: Soluk. 

Birinci aşama

Havalandırılmış bir mekanda, sırtüstü uzanın. Yattığınız yer olabildiğince sert olsun. İsterseniz yere bir örtü serip üzerine uzanın. Ayaklarınızı uzatın. Dilerseniz boyun boşluğuna yuvarlanmış bir havlu koyabilirsiniz. Beliniz ağrırsa dizlerinizin çukurunu da bir havlu ile besleyebilirsiniz. (Yatarak çalışamayanlar soluk çalışmasını bir sandalyede oturarak uygulayabilirler).

Çocukken bildiğiniz ama sonra unuttuğunuz bir soluk çalışması yapacaksınız. Burnunuzdan derin bir soluk alırken karnınızı şişireceksiniz. Soluğu verirken karnınız inecek. Hareketi daha iyi hissetmek için ellerinizi karnınızın üzerine koyabilirsiniz. Başlangıçta zor ve alışkanlıklarınıza ters de gelse biraz çalışırsanız başarırsınız.

Soluğa hakim olduktan sonra gözlerinizi kapatın. İsterseniz elleriniz bedeninizin iki yanına düşsün. Burnunuzdan derin soluk alırken karnınız şişsin. Soluğu ağzınızdan sesli olarak verin. Ağzınızdan rahatlama sesi çıkarken aynı zamanda bedeninizdeki tüm ağrıların, yorgunlukların, sıkıntıların bu verdiğiniz solukla birlikte çıkıp gittiğini düşünün.

Kendinizi rahatlamış hissedene kadar devam edebilirsiniz.

Derin soluk almak başlangıçta baş dönmesi yaparsa korkmayın. Dinlenerek çalışın. Bedeniniz zamanla kendisine sunduğunuz oksijene alışacaktır.

İkinci aşama

Karından soluk alıp vermeyi öğrendikten sonra, soluğunuzu alırken sırasıyla, karnınızı, midenizi ve göğsünüzü şişirerek soluk alın, sonra ağzınızdan havayı verirken karnınızdaki, midenizdeki ve göğsünüzdeki havayı boşaltın. Ağzınızdan sesli soluk verirken tüm sıkıntılarınızın, stresin bedeninizden, zihninizden çıkıp gittiğini düşünün.

Yazıyı Paylaş :