GÖZ HAREKETLERİ

Bu hareketler gözleri dinlendirir, göz kaslarını güçlendirir. Genel dinlenmişlik duygusu verir. Oturarak veya ayakta yapabilirsiniz.

Yatarak da uygulamanız mümkün. 

Başlangıçta her hareketi 5 kez tekrarlayın. Daha sonra 10 kez uygulayabilirsiniz.

Yoga türü öğretilerde göz hareketleri yapılırken baş kıpırdatılmaz; hareket eden sadece gözlerdir. Doğal görmeyi yeniden kazanma konusunda devrim yaratmış göz doktoru ve cerrahı, Dr. William Bates (1860-1931), gözlerle birlikte boynun da hareket ettirilmesi kuralını getirmiştir. ( Bu çalışmayla ilgili yenilik ve değişiklikleri doğal görmenin yeniden kazanılması konusunda Türkiye’nin ilk Bates eğitmeni Gülay Ertekin’e borçluyum; katkıları için kendisine teşekkür ediyorum.(http://dogalgorme.com/))

Başınız dik, karşıya bakın, sonra başı da gözlerin gitti yönde biraz çevirerek gözlerinizi aşağıdaki sıra ile hareket ettirin:

     Tavana bakın – yere bakın (5 kez)

     Sola bakın – sağa bakın (5 kez)

     Sol üst köşeye bakın – sağ alt köşeye bakın (5 kez)

     Sağ üst köşeye bakın – sol alt köşeye bakın (5 kez)

     Yukarı-sola-aşağı-sağa-yukarı bakarak çember çizin (5 kez)

     Şimdi de aynı çemberi ters yönde çizin: Yukarı-sağa-aşağı-sola-yukarı bakın (5 kez)

Hareketi tamamlamak için: Avuç içlerini sürterek ellerinizde enerji oluşturun. Gözlerinizi kapatın. Avuçlarınızı biraz çukurlaştırarak birer kapak gibi gözlerinizin üzerine kapatın. Gözlerinizin avuçlardaki enerjiyi içtiğini imgeleyin. Gözlerinize enerji vermeye en az bir dakika süreyle devam edin.

Yazıyı Paylaş :