BOYUN HAREKETLERİ

Bedenimizde en çok ağrıyan organlarımızdan biri boynumuz değil mi? Bu hareketleri yaparken, boynumuzu hareket ettirdiğimizde çalışan kaslar yerine daha derin kasların çalışmasını sağlıyoruz. Deneyin, boynunuzun ne kadar rahatladığını görmek şaşırtacak sizi.

Başınızı dönebildiği kadar sağa sonra da sola döndürerek arkanızda en son nereyi görebildiğinize bakın ve bunu aklınızda tutun.

Bu hareketi oturarak veya ayakta yapabilirsiniz.

Bir kedi yavrusunu ensesinden kavrar gibi ense kasınızı avucunuzun içine alıp sıkıca kavrayın. Burnunuzun ucunda bir kalem olduğunu hayal edin. Şimdi ufak hareketlerle hayali çizgiler çizeceksiniz. Baş hareketlerini yavaş, kontrollü yapın ve kısa mesafeler gidip gelin, örneğin burnunuzun çizeceği çizginin uzunluğu yaklaşık 15cm kadardır.

     Burnunuzla yukarı aşağı 10 çizgi çizin.

     Sonra yine burnunuzla soldan sağa 10 çizgi çizin.

     Ensenizi tutmaya devam ederken burnunuzla önce soldan sağa 10 küçük çember, sonra sağdan sola 10 küçük çember çizin.

Şimdi elinizi ensenizden çekin ve yeniden başınızı sağa sonra da sola çevirip arkanıza bakın. Başınız çok daha rahat dönüyor, boynunuzdaki ağrı da geçti değil mi?

Not: Yararlanılan kaynak, Bertherat, Thérèse, Le corps a ses raisons; auto-guérison et anti-gymnastique. Avec la collaboration de Carol Bernstein. Editions du Seuil, 1976.

Yazıyı Paylaş :