KASMA - GEVŞETME

Bu çalışma bedenin tümünün gevşemesini sağlar, ağrılara iyi gelir, zihnin boşalmasını, dikkatin artmasını sağlar, kanı harekete geçirir. Bedeninizi ve zihninizi uyandırmak, ya da yorucu bir günün ardından dinlendirmek için uygulayın. Uykunuz kaçtığında üç kez arka arkaya yapın, mışıl mışıl uykuya dalın.

Ayakta, ya da oturarak uygulayabilir, yatarak da yapabilirsiniz.

Burnunuzdan derin bir soluk alırken ayaklarınızı yere iyice yapıştırın. Soluğunuzu tutarken  ayak parmaklarınızla yeri kavramaya çalışın. Yatıyorsanız, ayaklarınızın parmak aralarını açarak gerin. Soluğunuzu tutamayacağınız zaman burnunuzdan yavaşca verirken ayaklarınızı gevşetin.

Soluk alın. Soluğunuzu tutarken baldırlarınızı  (dizle ayak bileği arası) kasın, soluk verirken gevşetin.

Soluk alın. Soluğunuzu tutarken uyluklarınızı (bacakların üst kısmı) kasın, soluk verirken gevşetin.

Soluk alın. Soluğunuzu tutarken bir yandan kalçanızı sıkın bir yandan da karnınızı içine çekin, soluk verirken gevşetin.

Soluk alın. Soluğunuzu tutarken ellerinizi yumruk yapıp bileklerden içeri kırın­ ve kollarınızı kasın, soluk verirken elleri, kolları gevşetin.

Soluk alın. Soluğunuzu tutarken omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın, soluk verirken omuzlar düşsün.

Soluk alın. Soluğunuzu tutarken dişlerinizi kenetleyin,  tüm yüzünüzü buruşturun, soluk verirken çenenizi ve yüzünüzü gevşetin.

Son olarak, aldığınız soluğu tutarken, aynı anda ayakları, bacakları, elleri, kolları, karın ve kalçayı kasın, omuzları kulaklara çekip dişleri kenetleyin, yüzünüzü de buruştun ve sonra hepsini birden gevşeterek bitirin.

Yazıyı Paylaş :