EMEKLİLİK STRES YARATABİLİR

Uzmanlar emekliliği stres ve depresyon nedenleri arasında sayıyorlar. Tabii her emekli olan bu tür sıkıntılar yaşamıyor. Kişiler emeklilik sonrası bunalıma düşmesin diye bazı  ülkeler çalışanlara, emekliliğe hazırlık seminerleri düzenliyorlar.

Çalışıyorsanız ve yakında emekli olacaksanız, daha işten ayrılmadan hazırlıklara başlayın. Emekli olmuş ve bunalıyorsanız, henüz geç değil, kendinizi koyuvermeyin. Emeklilik, arkadan gelenlere iş sahası açılsın diye icadedilmiş, yoksa kişi yaşlandı ve işe yaramaz oldu diye değil.

Öncelikle yaşlılık duygusunu silin atın. Yaşlılık kişinin kafasında yarattığı bir kavram. Belki yaşımız ilerledikçe bedenimizin esnekliği azalıyor, eskisi gibi hızlı hareket edemiyoruz. Belki her şeyi eskisi kadar iyi hatırlayamıyoruz. Yine de bunlar bize engel değil. İstersek yaşımızın en iyisi olabiliriz. Çevrenizde kaynayan gençlik, yeni kavramlar moralinizi bozmasın. Gönlünüz isterse onlara kulak kabartın, size enerji verirler. Sizi yoruyorlarsa, kendi dünyanızı kurun.

Yıllarca çalıştınız, hizmet verdiniz, yararlı oldunuz. Bütün bunları yaparken başkaları için yaşadınız. Emekli olma şansını elde ettikten sonra artık kendiniz için yaşayacak, vaktinizi zorunlu iş çevresine değil sevdiklerinize ayırabileceksiniz.

Kararınızı verin. Sağlıklı, huzurlu, keyifli ve üretken bir emekli olacaksınız.

Nasıl mı? Önce kendinizi ele alıp, bazı çalışmaları yaparak.

Sabah uyanınca yatağınızdan kalkmadan güzelce gerinin ve yaşama kocaman bir gülücük gönderin. Siz yaşama gülümseyin ki o da size gülsün. Sonra bir bardak soğuk olmayan su için. Suyu geceden başucunuza koyabilirsiniz.

Bağırsak sorununuz varsa, suyu içtikten sonra, yataktan çıkmadan karın masajı yapın.

İsterseniz yatağınızın kenarına oturarak, isterseniz bir sandalyede, ayak masajınıboyun hareketlerini ve göz hareketlerini arka arkaya yapın.

Yataktan çıktıktan sonra, odanızı havalandırırken, ya da havalanmış bir odada kasma - gevşetme ve soluk çalışmalarını yapın, sonra duşunuza girin.

Suyun iyileştirici gücü çok büyük. Bir yandan tüm olumsuz düşünce ve duygularınızın, özellikle yaşlılık, işe yaramıyor olmak, yorgunluk, isteksizlik gibi duyguların su ile bedeninizden akıp banyo deliğinden kanalizasyona karıştığını düşünün. Bir yandan da tepenizden aşağı inen su taneciklerinin size yepyeni enerjiler verdiğini imgeleyin. Su taneleri olumsuz duygu ve düşünceleri temizlerken, derinizin tüm gözeneklerine yapıcı, iyileştirici enerji veriyor.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Aşırı alkolün ve tütünün baş düşmanınız olduğunu biliyorsunuz. Kırmızı eti azaltıp, bol vitaminli sebze ve meyveye ağırlık verirseniz kendinizi daha rahat ve dinamik hissedeceksiniz. Öğün atlamadan düzenli yemeyi ihmal etmeyin.

Kendinize 20 dakika ayırıp gevşeme ve imgeleme çalışmalarını yapın.

Her gün yürüyüş yapmayı unutmayın. En az yarım saat sakin soluk alıp vererek yürüyün.

Vaktinizi nasıl değerlendirebilirsiniz? Bunun yanıtını siz vereceksiniz. Yanıtı bulmanız için birlikte bir çalışma yapacağız. Bu çalışma için gerekirse birkaç gün ayırabilirsiniz.

Elinize bir kalem ve birkaç kağıt alın.

Bir sandalye üzerinde, isterseniz masanızın önünde, gevşeme çalışmasını yapın. Gevşediğinizi hissettikten sonra yavaşça gözlerinizi açın. Kağıt kaleminizi elinize alın.

1. Kağıtlardan birine hayatta yapmayı isteyip de vakitsizlikten veya başka nedenlerle yapamadığınız ne tür uğraş varsa alt alta yazın. Her birinin karşısına da bunları yapmanızı engellediğini düşündüğünüz nedenleri yazın.

Yazdıklarınızı okuyun. Okurken de artık yapmanız olanağı kalmamış konuların üzerini karalayın. Örneğin, "eğitimimi A.B.D.'de yapmak isterdim" yazmışsanız, karşısına da "ailem göndermedi" diye bir açıklama koymuşsanız, bunu karalayabilirsiniz. Çünkü artık aileniz karar değiştirip sizi Amerika'ya gönderemez!!! "İtalyanca öğrenmeyi isterdim" karşısına da "vaktim olmadı" yazmışsanız, işte şimdi vaktiniz var. Bunun için isterseniz mutlaka bir çözüm bulursunuz. Büyük paralar ödeyip kurslara gitmenize gerek yok. Acaba İtalyan lisesine sorsanız, belki size çok uygun fiyata ders verecek bir öğrenci bulunur. Belki sizin de bildiklerinizi ona öğretebileceğiniz bir öğrenci ile ücretsiz bilgi alışverişi yaparsınız. "Her yeni dil yeni bir insan" derler. Ayrıca, dil öğrenmek güzel bir bellek çalışması olur.

2. Yeni bir kağıt alın. Üzerini karalamadığınız konuları temize çekin. Bir kez daha inceleyin listenizi. Belki bir bakışta en çok yapmayı isteyeceğiniz uğraşı görürsünüz. Ya da belki seçim yapmakta zorlanırsınız. Şayet seçim yapmakta zorlanıyorsanız 3. maddedeki çalışmayı yapın.

3. Yatarak veya oturarak gevşeme çalışmasını yapın. Gevşediğinizi hissettiğiniz zaman, listenizdeki konulardan birini canlandırın gözünüzün önünde. O uğraşı yapabilmeniz için gerekli her koşulu, sanki gerçekten yapıyormuş gibi hayal edin. Diyelim ki bir dernekte faal olarak çalışmak istiyorsunuz. Hangi dernekte, hangi semtte, nasıl yardımcı olabilirsiniz? İşi yaptığınızı tüm ayrıntılarıyla gözünüzün önünde canlandırırken, o yerin renklerini görmeye, kokusunu duymaya çalışın, sizde uyandırdığı duyguları hissedin.

Aynı çalışmayı listenizdeki her konu için tekrarlayın. (Bu çalışma birkaç gününüzü alabilir). İçlerinde size en mutluluk veren, en uygun olanı mutlaka bulacaksınız. Belki de yepyeni bir konu canlanacak gözlerinizin önünde, o ana kadar hiç düşünmediğiniz.

Kendinize güvenin. Zihniniz ve isteklerinizin gücüne inanın. Sizi izleyen emeklilere örnek olun.

 

Kasma - gevşetme

Soluk

Gevşeme    

Karın masajı

Ayak masajı

Boyun hareketleri

Göz hareketleri

Yazıyı Paylaş :