STRES ÇUVALI

Bedenimizin biricik bilgisayarı beynimizin en büyük düşmanımız, ya da en büyük dostumuz olması bizim elimizde. Gelin zihnimizi olumlu kullanalım, bu çalışma ile bizi rahatsız eden, stres, mutsuzluk yaratan birçok sorunumuzdan birden kurtulalım. 

Ayakta, bacaklar omuz genişliğinde açık, ayak uçları biraz dışa dönük dengenizi rahat bulabileceğiniz biçimde durun. Gözlerinizi kapatın. Güzel bir havada kırlarda bulunduğunuzu hayal edin. Güzelim ağaçlarla çevrili yemyeşil bir yer. Ayaklarınızın altında çimenler, çevrenizde kır çiçeklerinin kokusu.

Bir de kocaman çuval imgeleyin, tüm bedeninizi içine alabilecek büyüklükte bir çuval. Çuvalın içindesiniz. Yerden başlayarak, ayaklarınızı, bacaklarınızı, kalçalarınızı, göğsünüzü, sırtınızı , kollarınızı içine aldıktan sonra başınızı da içine alıp, başınızın üzerinde lastikle bağlanan bir çuval. İçinde rahat soluk alacağınız kaba dokunmuş bir çuval. Sadece bir kumaş parçası değil bu çuval, sizin stresinizi, sıkıntılarınızı, gerginliklerinizi, endişelerinizi, korkularınızı, sizin için sorun oluşturan her şeyi simgeliyor. Her şeyi, ama dikkat edin kişileri değil. Omuzlarınıza binen tüm ağırlıklar, sırtınızdaki tüm yükler, kızgınlıklar, hepsini bu çuval temsil ediyor. Tekrarlıyorum: size yük olduğunu düşündüğünüz kişiler değil, kızdığınız kişiler değil, sizi yoran, üzen duyguların simgesi bu çuval.

Hayalinizde yapacağınız çalışma bu çuvalın bedeninizi, başınızı içine aldığını düşündükten sonra, çuvalın başınızın üstünde bağlanan lastiğini gererek, çuvalı aşağıya indirmek, başınızı, bedeninizin üst kısmını, kollarınızı çuvalın içinden çıkarmak. Sonra çuvalı aşağıya doğru çekerek, karnınızı, kalçanızı, bacaklarınızı, baldırlarınızı da çuvaldan kurtarmak. Çuval tümüyle ayaklarınızın hizasına indiğinde önce bir ayağınızı, sonra öteki ayağınızı çuvalın dışına atarak çuvalın dışına çıkmak.

Tüm sorunları simgeleyen bu çuvalın içinden çıkmak yetmiyor. Çuvaldan tümüyle kurtulmanız gerekli. Bulunduğunuz kırlık alanda bir çukur açıp çuvalı içine koyacak ve cebinizden, daha önce yanınıza almayı düşündüğünüz bir kibrit çıkararak çuvalı yakacaksınız. Tek kibritin aleviyle kolayca yanacaktır çuval. Üzerini toprakla örtüp gömün. Bir süre bakın külleri gömdüğünüz yere. Sizin için sorun olan, stres nedeni olan her şeyin kül olup tüm gücünü yitirdiğini düşünün. Çuvalın küllerini gömdüğünüz yerde çiçekler açmasını bekleyin. İsterseniz çiçeklerin açması için su da verebilirsiniz toprağa.

Çalışmayı bitirince güzelce gerinip esneyin ve yaşama gülümseyerek gözlerinizi açın.

Not: Stres Çuvalı, Asuman Ulusan'ın tasarladığı ve relaksoloji tekniklerine katkı olarak sunduğu özgün bir imgeleme çalışmasıdır.

Yazıyı Paylaş :