AYAK MASAJI

Bu masaj için bir tenis topu gerekiyor.

Ayak masajının önemini ve bedeninizi nasıl etkilediğini görmek isterseniz masaja başlamadan ayakta, öne doğru eğilin ve ellerinizin yere olan mesafesine bakın. İki elinizin de yere uzaklığı aynı herhalde.

Bu masajı ayakta, ya da oturarak uygulayabilirsiniz. Masajı önce tek ayağa yapacaksınız; sağ veya sol farketmez.

Tenis topunuzun her tarafının bir boya ile kaplı olduğunu hayal edin. Bu boya ile ayağınızın tüm tabanını boyayacağınızı düşünün. Topu ayağınızın altına koyun ve biraz bastırarak ayağınızın tüm tabanının altına masaj yapın. Parmakların tombul kısımlarını, parmakların ayağa birleştiği çukurları, taban çukurunu, topuğunuzu da unutmayın. Acıyan bölgeler olursa canınızı fazla yakmadan yavaş yavaş devam edin.

Şimdi tekrar eğilin ve masaj yaptığınız tarafta bir değişiklik var mı bakın. Acaba masaj yapılan taraftaki eliniz yere daha mı yakın? !!!

Artık öteki ayağınıza da masaj yapabilirsiniz.

 Not: Tenis topuyla ayak masajını, yaşama bakışımı ve bedenime yaklaşımımı değiştirme bilincini bana veren bir kitaba borçluyum: Bertherat, Thérèse, Le corps a ses raisons; auto-guérison et anti-gymnastique. Avec la collaboration de Carol Bernstein. Editions du Seuil, 1976.

Yazıyı Paylaş :