GEVŞEME

Havalandırılmış, soğuk olmayan bir odada oturarak veya yatarak çalışabilirsiniz. Beden gevşediğinde üşüme olasılığı bulunduğundan üzerinize bir ceket, battaniye… alabilirsiniz.

Oturuyorsanız sırtı dik bir sandalye seçin. Kalçanızı sandalyenin arkasına dayayın. Ayaklarınız yere değmiyorsa bir yastık üstüne basın. Ellerinizi kucağınıza bırakın.

Yatıyorsanız, sert bir zemin seçin. Dilerseniz boyun boşluğunu ve diz boşluğunu birer katlanmış havlu koyarak destekleyebilirsiniz. Kollarınızı bedeninizin iki yanına salıverin. Bacaklarınızı uzatın ve birbirinden biraz ayırın.

Aşağıdaki metni isterseniz bir kayıt cihazına okuyun ya da birisine okutun, çalışmayı buradan dinleyerek yapın. Dilerseniz okuduklarınızı hatırlayıp içinizden söylerken aynı zamanda da uygulayabilirsiniz.

Gevşemenin sonunda imgeleme ile devam edebilir, ya da derin soluk alıp gerinerek gözlerinizi açabilirsiniz.

"Gözlerimi kapatıp kendimi biraz sonra ulaşacağım derin rahatlığa hazırlıyorum. Bedenimin her organını, her parçasını tek tek gevşetip tüm bedenime hoş bir rahatlama duygusu yayıldığında kendimi stresten arınmış, sakinlemiş ve ihtiyacım olan enerjiye kavuşmuş hissedeceğim. Bu çalışma bedenime rahatlık, iç dünyama huzur verecek.

Bedenimi gevşetmeye saçlarımın diplerinden başlıyorum. Saçlarımın tüm derisini gevşetiyorum. Saç diplerinde kanımın dolaştığını duyuyor, saçlarımın kökünü besleyen kanın saçlarımın derisini karıncalandırdığını hissediyorum.

Alnımı gevşetiyorum. Tüm gerilimlerinden arınan alnım kadife parçası gibi pürüzsüz.

Gözlerimi, göz kapaklarımı gevşetiyorum. Gözlerimin çevresindeki kasları, gözlerimin arkasındaki kasları gevşetiyorum.

Burnumdan çok sakin soluk alıp veriyorum. Havanın hafif bir serinlikle burun deliklerimden girdiğini hissediyorum. Burun deliklerimden çıkan havanın ılık temasını duyuyorum…Sakin soluk alıp veriyorum.

Yanaklarımı salıveriyorum. Yanaklarımın içi ve dışı sanki yumuşuyor. Yanaklarımdaki gerilimlerin gevşeyişini izliyorum.

Alt ve üst çenemi birbirinden ayırıyorum. Dilimi gevşetiyorum. Dilim ağzımın içinde gevşek ve kocaman yayılıyor. Dudaklarım hafifçe aralanıyor. Çenem sanki ağırlaşıyor.

Gerdanımı gevşetiyorum. Gerdanımla birlikte boğazımın içi de gevşiyor, yumuşacık oluyor.

Ensemi salıveriyorum. Ensemin omurlarını teker teker gevşetirken ensem daha esniyor, daha yumuşuyor.

Omuzlarımı rahatlatıyorum. Omuz kaslarımı gevşettiğimde omuzlarımın tüm ağırlığıyla aşağıya inişini gözlüyorum. Omuzlarımdaki gerilimler, kasılmalar çözülüyor.

Kollarımın tüm kasları, dirseklerim, bileklerim gevşiyor, ellerimi, parmaklarımın her birini salıveriyorum. Kollarım ellerim ağırlaşıyor … Kollarım, ellerim giderek daha ağırlaşıyor.

Tüm dikkatimi omurgamda topluyorum. Bedenimin temel direği omurgam, bel kemiğim. Soluğumu, tatlı bir esinti gibi ensemde hissediyorum. Her soluk alıp verişimde o tatlı esintinin ensemden kuyruk sokumuna omurgamı kapladığını hissediyorum… Sakin soluk alıp vermeyi sürdürüyorum. Soluğumu şimdi tüm sırtımda duyuyorum. Her soluk alışta sırtımın kasları, omurgam oksijenle besleniyor. Her soluk verişte sırt kaslarım, omurgam daha gevşiyor, rahatlıyor.

Dikkatimi göğsümde topluyorum, göğsümün genişlediğini hissediyorum. Nefesim sakin ve rahat. Kalbim sakin, düzenli atıyor.

Sakin soluk alıp veriyorum. Soluğumu midemde hissediyorum. Her soluk alışta midemin bulunduğu bölgenin oksijenle beslendiğini, her soluk verişte mide kaslarının, diyaframın arkasındaki sinirler yumağının gevşeyip rahatladığını izliyorum.

Midem ve onu çevreleyen kaslar gevşerken karnımın bütün kaslarını da gevşetiyorum. Karnım yumuşuyor. Karnımın içindeki her bir organı gevşetip rahatlatıyorum.

Bacaklarımın tüm kaslarını salıveriyorum. Bacaklarımın üstlerini, dizlerimi, baldırlarımı en derin kaslarına kadar gevşetiyorum. Ayak bileklerim yumuşuyor. Ayaklarımı, ayaklarımın her bir parmağını, tırnaklarımın ucuna kadar teker teker salıveriyorum. Soluğumu şimdi ayaklarımın tabanlarında hissediyorum. Nefes alıyorum, ayaklarımı tatlı bir serinlik sarıyor. Nefes veriyorum ayaklarım daha gevşiyor, yayılıyor.

Şimdi de beynimi, beynim sanki bir kasmış gibi gevşetiyorum.

Bütün bedenimi bir rahatlık sarıyor. Ilık, pırıl pırıl bir güneş ışını midemin bulunduğu bölge üzerine yansıyor, oradan mideme giriyor. Midemi ısıtıyor. Aynı pırıl pırıl, ılık güneş ışını şimdi tüm bedenime yayılıyor. Bedenimi hoş bir ısı kaplıyor. Giderek ağırlaşıyor bedenim."

İmgelemeyle devam etmeyecekseniz derin soluk alın, gerinin, esneyin ve canınız istediğinde yaşama gülümseyerek gözlerinizi açın.

Gevşeme ve "Ormandaki Kaynak" başlıklı imgeleme

imgeleme

Yazıyı Paylaş :