ASUMAN ULUSAN KİMDİR?

Relaksoloji ile tanışmam Fransa'da yaşarken, 80'li yılların sonlarına doğru oldu. Kendimi bir kapana kıstırılmış hissettiğim, çeşitli diplomalarımın sadece yaptığım işi küçümsememe ve "neden daha yararlı olamıyorum" sıkıntısını yaşamama neden olduğu yıllar. İçimdeki enerjiyi yönlendirememekten yakındığım, suçluyu çevremde aradığım yıllar… O sıralarda bir konferans dinledim. Konferansı veren kişi beni anlatıyordu sanki, içimizdeki enerjiden, onun akıcılığından, enerji blokajlarının yaşamımızda da engeller yarattığından ve çözümlerden söz ediyordu. Teknikleri öğrenmem ve onları yaşamımın bir parçası yapmam birkaç yılımı aldı. Yavaş yavaş hayata bakışım ve çevrem değişmeye başladı. Yeni kararlar verme cesaretini buluyordum artık. Bu kararların başında relaksolojiyi meslek edinmek geliyor. Benim yaşamımı değiştiren bu tekniklerden başkalarını da yararlandırmalıydım. Bu konuda beni yüreklendiren, bilgilerini benimle paylaşan hocam Paola de Gritti'nin desteğini unutamam. Paris'te Institut de Psycho-Somato-Pédagogie Kuruluşunda iki yıllık bir eğitim aldım. 1998'de Türkiye'ye döndüm. Yetişkinlerden oluşan gruplara relaksoloji programları uygulamaya başladım. 2000-2001'de, Fransa'da, Ecole de Formation spécialisée: Techniques corporelles et Relaxation Kuruluşunda, Çocuklar ve Gençler için Gevşeme Teknikleri, 2001'de yine bu kuruluşta Gevşeme ve Bellek konulu eğitim programlarına katıldım.

1998'den bu yana İstanbul'da ve başka bazı kentlerde (Ankara, Bursa, Antalya) Relaksoloji Tekniklerini gruplara tanıtma çalışmalarını sürdürdüm.

Daha önce neler yaptım? Ankara Koleji, ardından Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü, Paris'te Basın Enstitüsünde iletişim üzerine yüksek lisans, Nanterre Üniversitesi'nde Eğitim Bilimleri Doktorası ve Türk resmi kuruluşlarına bağlı memuriyet. Öğrenim ve çalışma yaşamı dışında, Paris'te, yoga, modern dans, Afrika dansı, Feldenkreis, Chi-gong, kendimi ararken başvurduğum ve yararlandığım teknikler oldu. 1998'de İstanbul'da Süha Ertekin'le t'ai chi ch'uan çalışmaya başlayarak yaşamıma bir renk daha kattım.

Asuman Ulusan

tel: 0216 346 28 99

gsm: 0532 226 91 80

e-posta: asuman.ulusan@relaksoloji.co

               asuman.ulusan@gmail.com 

 

 

Yazıyı Paylaş :